Your browser does not support the HTML5 Canvas-Element.
Committees

Conference chairs
Thomas Grasl
Bob Martens
Gabriel Wurzer

Organising committee
Thomas Grasl
Wolfgang Lorenz
Bob Martens
Richard Schaffranek
Gabriel Wurzer

Conference management
Mondial Congres & Events

International Review Committee
Sherif Abdelmohsen - American University in Cairo, Egypt
Henri Achten - Czech Technical University in Prague, Czech Republic
Asterios Agkathidis - University of Liverpool, United Kingdom
Aleksander Asanowicz - Bialystok University of Technology, Poland
Daniel Baerlecken - Georgia Institute of Technology, United States
Guenter Barczik - Erfurt School of Architecture, Germany
Jakob Beetz - Eindhoven University of Technology, Netherlands
Anand Bhatt - ABA-NET/Architexturez Imprints, India
Stefan Boeykens - KU Leuven, Belgium
Vassilis Bourdakis - University of Thessaly, Greece
Johannes Braumann - Association for Robots in Architecture, Austria
Peter Buš - SEC Singapore Future Cities Laboratory, Singapore
Gulen Cagdas - Istanbul Technical University, Turkey
Gabriela Celani - University of Campinas, Brazil
Tomo Cerovsek - University of Ljubljana, Slovenia
James Charlton - Northumbria University, United Kingdom
Angelos Chronis - University College London, United Kingdom
Birgul Colakoglu - Istanbul Technical University, Turkey
Mahesh Daas - Ball State University, United States
Wolfgang Dokonal - Graz University of Technology, Austria
Dirk Donath - Bauhaus-University Weimar, Germany
Thanos Economou - Georgia Institute of Technology, United States
Antonio Fioravanti - Sapienza - University of Rome, Italy
Thomas Fischer - Xi'an Jiaotong-Liverpool University, China
Pia Fricker - ETH Zurich, Switzerland
Harald Gatermann - HS Bochum University of Applied Sciences, Germany
Evelyn Gavrilou - University of Thessaly, Greece
David Gerber - University of Southern California, United States
Stefan Glawischnig - Vienna University of Technology, Austria
Thomas Grasl - SWAP Architects, Austria
Aulikki Herneoja - University of Oulu, Finland
Christiane M. Herr - Xi'an Jiaotong-Liverpool University, China
Jia Hu - Philips Research North America, United States
Patrick Janssen - National University of Singapore, Singapore
Anja Jutraz - University of Ljubljana, Slovenia
Matevz Juvancic - University of Ljubljana, Slovenia
Anetta Kepczynska-Walczak - Lodz University of Technology, Poland
Joachim B. Kieferle - Hochschule RheinMain, Germany
Kristina Kiesel - Vienna University of Technology, Austria
Arto Kiviniemi - University of Liverpool, United Kingdom
Erik Kjems - Aalborg University, Denmark
Robert Klinc - University of Ljubljana, Slovenia
Michael Knight - University of Liverpool, United Kingdom
Tuba Kocaturk - University of Liverpool, United Kingdom
Volker Koch - Karlsruhe Institute of Technology, Germany
Branko Kolarevic - University of Calgary, Canada
Reinhard König - ETH Zurich, Switzerland
Jose Kos - Universidade Federal de Santa Catarina, Brazil
Krzysztof Koszewski - Warsaw University of Technology, Poland
Stefan Krakhofer - City University of Hong Kong, Hong Kong
Matthias Kulcke - TU Hamburg-Harburg, HafenCity Universität Hamburg, Germany
Andrew Li - Athlone Research, Japan
Thorsten Lomker - Zayed University Dubai, United Arab Emirates
Wolfgang Lorenz - Vienna University of Technology, Austria
Russell Loveridge - ETH Zurich, Switzerland
Earl Mark - University of Virginia, United States
Bob Martens - Vienna University of Technology, Austria
Tom Maver - Glasgow School of Art, United Kingdom
AnnaLisa Meyboom - University of British Columbia, Canada
Volker Mueller - Bentley Systems, United States
Michael Mullins - Aalborg University, Denmark
Marc Muylle - University of Antwerp, Belgium
Pirouz Nourian - Delft University of Technology, Netherlands
Katerina Novakova - FACTU, Czech Republic
Rivka Oxman - Technion, Israel
Mine Ozkar - Istanbul Technical University, Turkey
Burak Pak - KU Leuven, Belgium
Vera Parlac - University of Calgary, Canada
Chengzhi Peng - University of Sheffield, United Kingdom
Frank Petzold - TU Munich, Germany
José Pinto Duarte - University of Lisbon, Portugal
Ulrich Pont - Vienna University of Technology, Austria
Ahmad Rafi - Multimedia University, Malaysia
Rabee Reffat - Assiut University, Egypt
Blair Satterfield - University of British Columbia, Canada
Richard Schaffranek - Vienna University of Technology, Austria
Marc Aurel Schnabel - Victoria University Wellington, New Zealand
Sven Schneider - Bauhaus-University Weimar, Germany
Tim Schork - Monash University, Australia
Matthias Schuss - Technische Universität Wien, Austria
Martin Scoppa - MIT, United States
Neander Silva - Universidade de Brasilia, Brazil
Davide Simeone - Sapienza University of Rome, Italy
Matthias Standfest - ETH Zurich, Switzerland
Martijn Stellingwerff - Delft University of Technology, Netherlands
Rudi Stouffs - National University of Singapore, Singapore
Tiemen Strobbe - Ghent University, Belgium
Kjeld Svidt - Aalborg University, Denmark
Martin Tamke - The Royal Danish Academy of Fine Arts, Denmark
Emine mine Thompson - Northumbria University, United Kingdom
Armando Trento - Sapienza, University of Rome, Italy
Bige Tuncer - Singapore University of Technology and Design, Singapore
Žiga Turk - UL-FGG, Slovenia
Jos van Leeuwen - The Hague University of Applied Sciences, Netherlands
Johan Verbeke - KU Leuven, Belgium
Spela Verovsek - University of Ljubljana, Slovenia
Ivo Vrouwe - KU Leuven, Belgium
Jerzy Wojtowicz - Warsaw University of Technology, Poland
Stefan Wrona - Warsaw University of Technology, Poland
Gabriel Wurzer - Vienna University of Technology, Austria
Claudia Yamu - Vienna University of Technology, Austria
Wei Yan - Texas A&M University, United States
Tadeja Zupančič - University of Ljubljana, Slovenia

Stop animation Play animation